Europe Direct Korcula Dan žena Ana Pecotic

Europe Direct Korčula u suradnji s GK Ivan Vidali obilježio Dan žena s Anom Pecotić, stručnjakinjom za borbu protiv nasilja nad ženama

U subotu, 8. ožujka 2025., u Gradskoj knjižnici Ivan Vidali u Korčuli, Europe Direct Korčula obilježio je Dan žena uz posebnu gošću – Anu Pecotić, marketinšku stručnjakinju, aktivisticu i jednu od osnivačica inicijative #Spasime.

Ana Pecotić od 2019. godine aktivno sudjeluje u borbi protiv nasilja nad ženama kroz inicijativu #Spasime koja je rezultirala brojnim zakonodavnim i društvenim promjenama na području zaštite žena i djece žrtava nasilja. Osim aktivizma, Pecotić je edukantica Gestalt psihoterapije i autorica brojnih tekstova na temu nasilja nad ženama koje objavljuje na svojoj stranici Opasne veze i kao suradnica Elle Hrvatska.

Iako rodom Korčulanka, Ani Pecotić je ovo bilo prvo predavačko gostovanje u Korčuli. Događaj su moderirale Katarina Slejko, voditeljica Europe Direct centra Korčula i Dora Lozica, novinarka Slobodne Dalmacije i portala Jug.info. U Gradskoj knjižnici Ivan Vidali Ana Pecotić navela je sve što je postigla inicijativa #Spasime te je istaknula ključna pitanja vezana za borbu protiv nasilja nad ženama u Hrvatskoj. Raspravljalo se o sustavnim problemima koji, nakon što žrtva napusti zlostavljača, postaju njegova produljena ruka. Poseban naglasak stavljen je na narcističko  zlostavljanje kao područje interesa Ane Pecotić te značenja termina kao što love bombingagaslightingacoercive controla i drugih oblika manipulacije kojima su žene često izložene te kako prepoznati nevidljivu i zastrašujuću prisilnu kontrolu, kao najgori i najteže prepoznatljiv mehanizam zlostavljanja koji Republika Hrvatska nema prepoznatu niti u svom prekršajnom niti u kaznenom zakonodavstvu.

Pitanje „Zašto je žena žrtva samo kad je mrtva?“ otvorilo je diskusiju o načinu na koji društvo percipira nasilje nad ženama i zašto se često reagira tek kada bude prekasno. U razgovoru su se gošća i moderatorice osvrnule na romane „Sigurna kuća“ Marine Vujčić i „Smrtni ishodi atletskih povreda“ Milice Vučković, koji tematiziraju narcističko zlostavljanje.

Ova tematika povezuje se i sa širim pitanjem rodne ravnopravnosti, koja je jedan od temeljnih principa Europske unije. Iako su postignuti značajni pomaci, i dalje postoje brojni izazovi koji zahtijevaju sustavne promjene. Na razini EU-a, žene i dalje u prosjeku zarađuju 13 % manje od muškaraca, što se naziva rodnim jazom u plaćama (gender pay gap). Također, samo 8 % izvršnih direktora najvećih europskih kompanija su žene, što ukazuje na neravnopravan položaj žena u poslovnom svijetu. Ovi podaci pokazuju kako žene i dalje nailaze na prepreke u ostvarivanju ekonomske neovisnosti, što ih dovodi u situaciju financijske ovisnosti o partnerima, a samim time i povećava njihovu ranjivost na obiteljsko i partnersko nasilje.

Rodna neravnopravnost nije vidljiva samo kroz ekonomsku nejednakost, već i kroz alarmantne stope nasilja nad ženama, uključujući femicid – najekstremniji oblik rodno uvjetovanog nasilja. Od 2016. do 2024. izvršena su čak 62 intimna partnerska femicida. Nažalost, Hrvatska se suočava s ozbiljnim problemom femicida te je protekle 2024. godine Hrvatska imala veću stopu femicida od ostatka Europe.

Nasilju nad ženama pridonosi neravnopravni položaj žena u društvu, patrijarhalni obrasci koji su duboko ukorijenjeni i prema kojima je žena manje vrijedna od muškarca stoga to nije privatni problem, već društveni i politički problem koji zahtijeva sustavne promjene i volju za rješavanje. Događaj u Korčuli potvrdio je koliko je važno neprekidno otvarati prostore za dijalog o pravima žena, prepoznavanju nasilja nad ženama i djecom, institucionalnim preprekama s kojima se žrtve suočavaju pa je poruka ovog događaja bila vrlo jasna: sustavne promjene su nužne, a podizanje svijesti i edukacija, jačanje i osnaživanje žena, ključni su koraci u borbi protiv nasilja nad ženama.

Što je Europe Direct Korčula?

EUROPE DIRECT u Korčuli član je mreže Europe Direct u Hrvatskoj, koja je pak dio
sveeuropske mreže centara. Ti centri približavaju Europu ljudima na terenu i potiču ih da se
uključe u rasprave o budućnosti EU-a. Mrežom upravlja Europska komisija.

Kontakt informacije: Za više informacija možete nas osobno posjetiti u uredu LAG-a 5 na
Trgu sv. Justine 13, u Korčuli. Također, možete nas kontaktirati na telefonski broj: 020/713
472 ili na e-mail adresu: info@europedirectkorcula.eu.

Podijelite sadržaj:
Prethodna objava Pokret otoka: Energetska učinkovitost zgrada i kućanstva!

OIB: 08108782395

MB: 2753600

Poslovna banka: Raiffeisenbank d.d.

IBAN: HR8524840081860000009

Kontaktirajte nas

Lumbarda 493
20263 Lumbarda

Pon – Pet: 07:00 – 15:00 h

Općina Lumbarda © 2025. Sva prava pridržana. Izrada: Impresija

Skip to content